Île-de-France w kadrze: Fontainebleau

Są takie miejsca, w których czas się zatrzymuje. Promienie słońca przeglądają się w błękitnej wodzie, jest przyjemnie, ciepło. Zdejmujesz buty, bo już zapomniałeś jak to jest poczuć dotyk trawy pod stopami. Wpatrujesz się w białe łódki zacumowane na brzegu stawu, a lekki wiatr odgarnia pasemka włosów z Twojej twarzy. Błogą ciszę przerywają jedynie kaczki zataczające kręgi na wodzie i wycieczki małych odkrywców, z towarzyszącymi im nauczycielkami.

Fontainebleau to takie miejsce, do którego zapragniesz wrócić.

IMG_6684-001.JPG
L’etang des Carpes, Fontainebleau, France
Rezydencja królewska, Napoleon i ogrody

Fontainebleau stanowi ogromny (prawie 80-hektarowy) kompleks pałacowo- ogrodowy, położony zaledwie 60 kilometrów na południe od Paryża. Przez wiele wieków mieściła się tu rezydencja francuskich władców.  Główne wejście do pałacu tworzą monumentalne schody w kształcie podkowy. To tu Napoleon wygłosił swoją pożegnalną mowę do gwardzistów, tuż po podpisaniu swojej abdykacji.

IMG_6621.JPG
Zamek Fontainebleau
IMG_6627.JPG
Monumentalne schody prowadzące do wejścia, Fontainebleau

IMG_6632.JPG

IMG_6645
Fontainebleau
Zamek tysiąca komnat

Podobno rezydencja królewska w Fontainebleau mieści aż 1900 komnat! Nie wszystkie jednak zostały udostępnione zwiedzającym. Na uwagę zasługuje piękna Sala Balowa, Galeria Sztuki Franciszka I oraz Kaplica Św. Trójcy. Spacerując po zamku, na każdym kroku natchniecie się na płaskorzeźby, piękne boazerie, gobeliny i malowidła. W wielu miejscach przewija się motyw polowań, gdyż niegdyś zamek służył również za rezydencję myśliwską, chętnie odwiedzaną przez amatorów leśnych przygód.

IMG_6738
Sala Balowa, Fontainebleau
IMG_6731
Sala Balowa, Fontainebleau
IMG_6736
Fontainebleau
IMG_6745.JPG
Malowidła w Galerii Franciszka I
IMG_6760
Fontainebleau
IMG_6768.JPG
Kaplica, Fontainebleau

I to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o zamkowe perełki. Powiem Wam szczerze, że poczułam się w tym zamku przytłoczona, jakby nagle zabrakło powietrza. Sale, o których wspomniałam Wam powyżej zdają się być wyjątkiem. Zdecydowana większość komnat jest raczej ciemna i ponura. Okiennice pozamykano. Natłok sprzętów też raczej nie dodaje wnętrzu lekkości. Wiele tapicerowanych mebli zabezpieczono plastikowymi workami.  Mimo, że to miejsce z niezwykłą historią, chyba bardziej podobał mi się jednak Wersal.

Powrót do natury

Nie ma jednak nic piękniejszego, niż natura! Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tak bardzo brakowało mi zieleni, szumu drzew i śpiewu ptaków. Żyjąc w dużym mieście zapominasz, jakie cuda potrafi zdziałać kilka minut ciszy. Ogrodami Fontainebleau spaceruje się po prostu cudownie. Miło było odetchnąć po intensywnym zwiedzaniu przykrytego kurzem zamku. Trafiłam akurat na porę lunchu. Wiele osób urządziło piknik, a ja w spokoju obserwowałam parę nastolatków na łódce. Tak miło było popatrzyć na tych dwoje, zupełnie nieświadomych, z jakim sentymentem będą wspominać tę chwilę za naście lat. Krystaliczne szczęście, tak po prostu.

IMG_6690-002
Kompleks Pałacowo- Ogrodowy Fontainbleau
IMG_6701.JPG
W położonym obok lesie trafić można na wiele rzeźb
IMG_6703-002.JPG
Fontainebleau
IMG_6670-001
Hej, tu jestem! 😉

Czuję, że jeszcze tu wrócę. À la prochaine!

50 odpowiedzi na “Île-de-France w kadrze: Fontainebleau”

  1. Pięknie 🙂 Bardzo mi się podobają takie miejsca, ale nie wiem, czy zdołałabym w jeden dzień przejść taki kompleks, choć zdaję sobie sprawę, że chyba tych wszystkich 1900 pokoi się nie zwiedza, nie? ;D

    Polubienie

  2. Nieustannie mnie zadziwia, jak wiele takich pereł ma Francja! Czasem ma wrażenie, że za każdym zakrętem czai się jakiś skarb. A przecież 60 kilometrów od Paryża to praktycznie rzut beretem z antenką 🙂 Dopisuję do listy miejsc do odwiedzenia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s