Montmartre, zaułek bohemy

Wąskie uliczki, charakterystyczne latarnie, kramiki z bibelotami, rewia smaków i kolorów. Mówi się, że jeśli ktoś nie był na Montmartre, to nie widział jeszcze prawdziwego Paryża. Położone na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta, stanowi miejsce, którego nie można pominąć odwiedzając Paryż.

DSCN0255

Montmartre znajduje się w centrum 18 dzielnicy Paryża. Na szczycie wapiennego wzgórza dumnie wznosi się Bazylika Sacre- Coeur, która została wybudowana w stylu romańsko- bizantyjskim. To tutaj prawdopodobnie poniósł męczeńską śmierć św. Dionizy, biskup Paryża, stąd też nazwa „Montmartre”, wzgórze męczenników.

Sercem tego niezwykłego miejsca jest la Place du Tertre. To tu można spotkać artystów i poczuć atmosferę bohemy. Nie bez powodu na Montmartre tworzyli i mieszkali najwięksi malarze tacy  jak Renoir, Degas, van Gogh, Picasso. Dziś sztuka jest tu na wyciągnięcie ręki. Artyści tworzą obrazy na oczach turystów, proponują namalowanie portretu w kilka minut, zapraszają do swoich galerii, często wdają się również w filozoficzne dyskusje z przechodniami.

Spacerując po dzisiejszym Montmartre nie trudno wyobrazić sobie klimat Belle époque. Przepiękne obrazy, litry wypitego absyntu, haszysz, opium, a do tego tancerki kankana w pobliskim Moulin Rouge.

DSCN0249

DSCN0251

DSCN0261

DSCN0250

Na Montmartre najlepiej wybrać się wieczorem, kiedy nie ma tłumów i wycieczek. Wejść do jednej z licznych knajpek, wypić kieliszek czerwonego wina, a później przespacerować się prawie pustą uliczką i podziwiać nocną panoramę miasta. Z pewnością będę tu częściej zaglądać, szczególnie kiedy zrobi się cieplej.

DSCN0247

DSCN0256

DSCN0257

DSCN0242

DSCN0263

 

9 odpowiedzi na “Montmartre, zaułek bohemy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s