Francuski stół wigilijny,czyli o tym jak świętować Boże Narodzenie nad Sekwaną

Święta Bożego Narodzenia we Francji to okres magiczny. Już w listopadzie otwierane są liczne jarmarki świąteczne (Marchés de Noël), gdzie znaleźć można tradycyjne wyroby regionalne i upominki dla bliskich. Jedne z najpiękniejszych jarmarków świątecznych można co roku odwiedzać w Alzacji, gdzie święta rządzą się swoimi prawami i wciąż kultywowane są tradycje, np. mikołajki, których nie obchodzi się w innych francuskich regionach. Na początku grudnia każdy maluch otrzymuje kalendarz adwentowy, którego okienka otwiera każdego w oczekiwaniu na Święta. Ten zwyczaj jest tu bardzo popularny. Podobnie jak u nas, na ulicach i w domach pojawiają się choinki i świąteczne dekoracje. Wielu Francuzów na drzwiach wiesza ozdobny wieniec (la couronne). Poza tym, domy handlowe prześcigają się w tworzeniu spektakularnych, ruchomych witryn świątecznych.

Wieczór wigilijny we Francji obchodzony jest nieco inaczej niż w Polsce. Nie ma sianka pod obrusem i barszczu z uszkami, jest za to wytworny toast przy choince. Na stole pojawiają się: foie gras (pasztet z tłustych gęsich wątróbek), owoce morza, często les huîtres (ostrygi),  saumon fumé (wędzony łosoś), boudin blanc (biała kaszanka) oraz dinde aux marrons (indyk nadziewany kasztanami jako danie główne). Tradycyjnym świątecznym ciastem, które podaje się na deser jest la bûche de Noël, czyli rolada w kształcie gałęzi. Dlaczego właśnie gałąź? Ponieważ dawniej była ona symbolem zdrowia, szczęścia i dobrobytu. Gospodarz podający swoim gościom la bûche de Noël, życzy im tym samym szczęścia w nadchodzącym roku. Z kolei w Prowansji, istnieje podobno tradycja serwowania 13 deserów, które mają symbolizować Jezusa i 12 apostołów. To z pewnością zwyczaj, który zachwyci wszystkich łasuchów 😉

buche-noel

(La bûche de Noël, źródło: http://luxe.campagne.free.fr/)

Po wieczerzy dzieci ustawiają swoje buciki przy kominku lub pod choinką i zostawiają drobny poczęstunek dla Mikołaja (le Père Noël). Prezenty rozpakowuje się 25 grudnia rano.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s