Mój jest ten kawałek podłogi, czyli o tym jak znaleźć 4 kąty we Francji

Dziś o tym, jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia. Trzeba przyznać, że poszukiwanie dachu nad głową we Francji może przyprawić o ból głowy. Poszukiwania mogą trwać dość długo, dlatego należy skrupulatnie przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i uzbroić się w cierpliwość.
P1020032
Pierwsza decyzja, którą musimy podjąć to wybór pomiędzy samodzielnym poszukiwaniem mieszkania a agencją, która zrobi to za nas. Należy jednak pamiętać, że wybór agencji wiąże się z koniecznością opłacenia jej honorarium. Będzie też więcej formalności i dokumentów do okazania. Jeżeli nasza pensja nie jest minimum trzykrotnie wyższa niż miesięczny koszt wynajmu mieszkania, możemy się spodziewać, że agencja odrzuci nasze dossier i odmówi współpracy. W takiej sytuacji pozostaje nam szukanie mieszkania na własną rękę.

Od czego zacząć? Najlepiej popytać wśród znajomych, czy nie słyszeli o wolnym lokum. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy swoje wymarzone mieszkanie,a cała procedura ulegnie skróceniu. Jeśli nikt z przyjaciół nie ma informacji o mieszkaniu do wynajęcia, rozpoczynamy swoje poszukiwania w internecie. Gdzie? Lista najpopularniejszych serwisów poniżej 🙂

Bezpłatnie:
http://www.leboncoin.fr/locations/offres/
http://www.pap.fr/
http://www.vivastreet.com/
http://www.seloger.com/
Odpłatnie:
http://www.locservice.fr/
IMG_3473
Kiedy już uda nam się umówić na rendez-vous z właścicielem pora przygotować teczkę z niezbędnymi dokumentami. Co będzie nam potrzebne?

– kopia dowodu tożsamości (une photocopie de la carte d’identité),
– R.I.B. numer francuskiego konta bankowego (relevé d’identité bancaire),
– 3 ostatnie paski z wydrukiem wypłaty (3 derniers bulletins salaire),
– umowa o pracę (le contrat de travail),
– 2 ostatnie rozliczenia podatkowe (2 derniers avis impot),
– 2 poprzednie umowy wynajmu, czasami wymagane są również zaświadczenie o regularnym opłacaniu czynszu oraz dowody wniesienia opłat za elektryczność lub wodę z ostatnich 2 miesięcy (2 dernières quittance de loyer).

Jeżeli mieszkanie chce wynająć student, lub osoba, której pensja nie jest wystarczająco wysoka dla właściciela mieszkania, należy znaleźć gwaranta. Gwarant musi być osobą, która płaci podatki na terytorium Francji. W sytuacji, kiedy wymagana jest takiego rodzaju gwarancja, do teczki z dokumentami należy dodać:
– kopię dowodu osobistego gwaranta,
– jego umowę o pracę,
– oświadczenie, w którym deklaruje swoją zgodę na bycie gwarantem,
– 3 ostatnie odcinki wypłaty,
– 2 ostatnie rozliczenia podatkowe.

Trzeba podkreślić,że we Francji to właściciel ma ostateczne zdanie dotyczące tego, komu wynajmie mieszkanie. Wszystko zależy więc od kompletności naszego dossier. Kiedy już uda nam się podpisać umowę wynajmu, konieczna będzie kaucja (le dépôt de garantie). W przypadku wyprowadzki kaucja zwracana jest do 2 miesięcy po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Jeżeli wynajmowaliśmy mieszkanie umeblowane, mamy miesięczny okres wypowiedzenia. W przypadku mieszkania nieumeblowanego (te stanowią większość na francuskim rynku nieruchomości), przysługuje nam 3 miesięczny okres wypowiedzenia.

Wszystkim szukającym aktualnie własnego lokum życzę wytrwałości. Bon courage! :]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s